tr?id=935316774466743&ev=PageView&noscript=1

Bongo a shisha - czym się różnią?

Jeśli uważasz, że bongo i szisza to dokładnie te same urządzenia - oficjalnie potwierdzamy – nie jest tak!. Choć oba narzędzia służą do tego samego - palenia, są tak naprawdę inne w użytku. Nie trzeba szukać daleko różnic między bongo a sziszą - od budowy po sam proces palenia różnice widać w wielu szczegółach

Bongo - jak wygląda i na czym polega jego działanie?

Zastanawiając się nad tym, czy fajka wodna i bongo to to samo - spójrzmy w pierwszej kolejności na doświadczenia, które zapewnia palaczowi bongo. Jest to urządzenie z założenia używane do palenia suszu roślinnego.

Bongo - z jakich elementów się składa?

 • ustnik,
 • cybuch,
 • komora,
 • sprzęgło,
 • dzban.

Porównując bongo vs szisza - zdaniem wielu palaczy - dzięki temu urządzeniu mogą liczyć na przyjemniejsze palenie. Wynika to z faktu wykorzystywanej tutaj filtracji wodnej - to przez nią musi przejść dym, który jest wytwarzany podczas spalania suszu tym urządzeniem. Tym samym - dzięki bongo para staje się chłodna, lekka, łagodna dla dróg oddechowych.

Natomiast, jeśli chodzi o samo używanie bonga - jest proste. Jedyne co musisz zrobić to napełnić dzban wodą (zwykle poziom wysokości sprzęgła jest najbardziej odpowiedni - nie wolno zalać cybucha, ma być jedynie lekko zanurzony). Kolejnym krokiem jest umieszczenie w cybuchu suszu, zanim przez ustnik pociągniesz wytworzoną w ten sposób parę wodną.

Czym się różni szisza od bongo?

Aby bongo vs szisza różnica mogła być przez Ciebie lepiej zrozumiana - czas teraz przeanalizować pokrótce drugie urządzenie. Sziszę możesz spotkać pod różnymi nazwami (np. hookah czy argila), ale to, co pozostaje niezmienne, to sposób jej działania oraz sama budowa. Sprzęt ten używany jest z lubością do palenia zarówno wśród mieszkańców Bliskiego Wschodu, jak i u nas - w Europie. 

Szisza - z czego się składa?

 • dzban,
 • korpus,
 • wężyk,
 • cybuch.

Ważne! Powyższa budowa odnosi się do nowoczesnej sziszy. Analizując różnice w bongo vs szisza - spotkasz się z nieco innymi elementami konstrukcji, jeśli będziesz porównywać starszą wersję sziszy. Jednak bez względu na to, o której odsłonie sziszy będzie mowa - zawsze jest to urządzenie zauważalnie większe niż bongo.

Patrząc na to, w jaki sposób shisha jest używana - tutaj również zaczyna się od napełnienia dzbana wodą. Kolejnym krokiem jest przygotowanie samego tytoniu - do czego potrzebna będzie Ci folia, w jaką to zawijasz melasę. W następnej kolejności należy włożyć węgielek do cybucha, rozpalić i na nim ulokować folię z wcześniej przygotowaną zawartością. Jeśli chcesz ułatwić sobie użytkowanie - zrób w folijce kilka dziurek, potem pozostaje podpalić susz i pociągnąć przez ustnik w ten sposób wytworzoną parę.

Czym się różni szisza od bongo?

Analizując powyższe opisy - mamy nadzieję, że już wiecie, czym się różni szisza od bongo - chodzi przede wszystkim o samą budowę tych urządzeń i sposób ich użytkowania. Do każdego z tych sprzętów można też dobrać nieco inne akcesoria do palenia. Trudno wskazać, które rozwiązanie jest lepsze - gdyż to w głównej mierze zależy od indywidualnych preferencji.

Szisza a bongo - najważniejsze różnice:

 1. Bonga wyróżnia większa zwartość w porównaniu do sziszy.
 2. Fajka wodna daje większe możliwości, jeśli chodzi o równoczesne palenie przez kilka osób.
 3. Szisza na ogół jest większym urządzeniem.
 4. Bongo nie posiada węża do palenia.

Bongo a szisza - największe podobieństwa:

 1. W przypadku obu urządzeń potrzebna jest woda lub inny płyn do obsługi palenia.
 2. W obu przypadkach są to urządzenia nadające się do użytkowania w czasie różnego rodzaju imprez rozrywkowych.

Bez względu na to, czy postawisz na sziszę czy bongo - pamiętaj, aby zawsze wybierać sprzęt wysokiej jakości, używać go zgodnie z przeznaczeniem i dbać o jego każdorazowe czyszczenie oraz regularną pielęgnację. To podstawa do tego, by korzystać z wybranego urządzenia jak najdłużej i w jak najlepszym stanie.