tr?id=935316774466743&ev=PageView&noscript=1

Co znajdziemy w liquidach?

Nie taka chemia straszna jak ją malują – czyli co tak naprawdę znajduje się w liquidach?





       PG, VG, sole nikotynowe – jeśli te pojęcia czy skróty na butelce liquidu są dla Ciebie niejasne, nic nie szkodzi! To tylko czysta chemia. I nie mamy tu na myśli tony niepotrzebnych i wymyślnych substancji. Spójrzmy zatem na skład liquidów, premixów i baz jak prawdziwi chemicy.

       W dzisiejszych czasach na rynku królują dziesiątki przeróżnych smaków gotowych liquidów oraz dopasowanych do Twoich preferencji premixów. Te drugie na butelkach posiadają precyzyjnie określone proporcje zawartych w nich substancji. A więc co oznaczają te skróty? Nic prostszego!

       PG to skrót od angielskiej nazwy glikolu propylenowego (propylene glycol). Jest to jeden z głównych składników znajdujących się w płynie do e-papierosów. Pełni od rolę nośnika smaku dla aromatów. A więc im więcej znajdziemy PG w składzie, tym smak naszego liquidu będzie wyraźniejszy. Rozpuszcza się w nim również nikotyna, a podczas vapowania uwolniony zostaje w postaci mgiełki. Co ważne, glikol ten (w porównaniu do etylenowego) nie jest w żaden sposób toksyczny i nie odkłada się w organizmie. Stosowany jest bowiem w medycynie jako nośnik substancji czynnych leku, przemyśle spożywczym jako konserwant (E1520) czy w kosmetyce.
Kolejnym bazowym składnikiem jest gliceryna roślinna oznaczana jako VG (vegetable glycerine). W liquidach odpowiada za wielkość i gęstość wydmuchiwanej chmury. Nadaje liquidowi odpowiednią konsystencję, lepkość oraz słodkawy smak. Im więcej gliceryny, tym więcej aromatu powinniśmy wlać ponieważ, w przeciwieństwie do glikolu, może ona odrobinę „hamować” smak liquidu. Podobnie jak w przypadku glikolu, gliceryna nie jest substancją toksyczną i niebezpieczną dla zdrowia. Jest szeroko wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym oraz spożywczym. Jest także dodawana, np. do melasy, którą palimy w shishy. Nie możemy zapomnieć o obecności nikotyny (lub jej braku).

       Jak w liquidach wystarczy spojrzeć na opakowanie, aby dowiedzieć się jakie w danym płynie jest stężenie nikotyny, tak w przypadku premixów sprawa wygląda zgoła inaczej. Aby uzyskać liquid nadający się do vapowania, do aromatu należy dodać shoty z nikotyną. Dopiero ten zabieg spowoduje wymieszanie wszystkich substancji, rozcieńczy płyn i będzie przystosowany do vapowania. Chcąc palić liquid o mocy „0”, należy pamiętać o tym, aby dolać bazę o zerowym stężeniu nikotyny. Vapowanie samego premixu będzie skutkowało złym smakiem, a tym bardziej spaleniem grzałki. A raczej nie o to nam chodzi, prawda? Aby otrzymać odpowiednią dla nas moc liquidu trzeba dodać bazę do aromatu. Pytanie brzmi, jakie stężenie nikotyny na jaką pojemność płynu należy wlać, aby dostać daną moc?

liquidy Cały schemat prezentuje się następująco:

- (10 ml shot nikotynowy na 50 ml aromatu przy butelce o pojemości 60 ml)
- 6 mg – otrzymamy „1”
- 12 mg – otrzymamy „2”
- 18 mg – otrzymamy „3”
- 24 mg – da nam „4”
- 36 mg – „6”

       Przy większych pojemnościach premixów, np. 70 czy 80 ml, ilość wlewanej bazy będzie odpowiednio proporcjonalna. W przypadku problemów w dopasowaniu tych wartości, aby obliczyć dokładne stężenia można skorzystać ze specjalnych kalkulatorów. Kluczem do całej przyjemności z pewnością zaliczamy aromaty, w których można wybierać do woli i spróbować całej gamy przeróżnych smaków. Do dyspozycji vaperów są smaki owoców z całego świata, takie z dodatkiem mięty czy substancji chłodzącej, tzw, koolady. Można sprawdzić jak smakuje sernik w płynnym wydaniu, wanilia, karmel, a nawet energetyk. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy smaku tytoniu, którzy zrezygnowali z jego szkodliwości na rzecz zdrowszej alternatywy o zbliżonym smaku. Można wymieniać w nieskończoność. Znajdują się w nich głównie aromaty spożywcze.

       Poza standardowymi shotami z nikotyną możemy spotkać się również z wersją „na solach”. Co to znaczy? Sole nikotynowe to inaczej benzoesan nikotyny, salicylan nikotyny, mleczan nikotyny, lewulinian nikotyny i wiele innych. Zaletą tego typu baz jest dłuższe uczucie nasycenia po paleniu, w porównaniu do zwykłej bazy. Sole nikotynowe są trwalsze niż zasadowa forma nikotyny, jako że nie ulegają one tak szybko procesowi utleniania się. Co istotne dla osób vapujących liquidy o wyższym stężeniu - sole nikotynowe cechuje brak charakterystycznego uczucia drapania w gardle.

To co jest istotne podczas zakupów to sprawdzone źródła, które gwarantują czyste jakościowo składniki wykorzystane przy produkcji baz i aromatów.